Strona główna » Baza wiedzy » Artykuły » Realizacja procesów rekrutacyjnych w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2

Realizacja procesów rekrutacyjnych w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2

Od kilku tygodni obserwujemy niepokojący rozwój wydarzeń, które w znacznym stopniu wpływają na nasze życie osobiste i zawodowe. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 zmienia sposób naszego funkcjonowania niemal z dnia na dzień i są to zmiany, do których wszyscy – zarówno rekruterzy, jak i klienci oraz kandydaci – na bieżąco musimy się dostosowywać.

Na tę chwilę sytuacja w Polsce wciąż jest rozwojowa i tak naprawdę nie wiemy, co jeszcze jest przed nami. Na razie musimy więc „robić swoje”, na ile tylko się da oraz dostosowywać się do warunków, na które niestety nie mamy większego wpływu. Najbliższe tygodnie na pewno będą dużym wyzwaniem dla całego biznesu, w tym także dla bliskiej mi branży rekrutacyjnej. W obszarze rekrutacji firmy będą musiały się mierzyć z wieloma wyzwaniami, w tym głównie mniejszą skłonnością kandydatów do zmiany pracy, co jest związane z dużą niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji.

Problemy rekrutacyjne związane ze stanem epidemii w Polsce

Tak jak już wspomniałam, obecna sytuacja w znacznym stopniu dotyka branżę rekrutacyjną. Główne problemy, z jakimi firmy rekrutacyjne i sami pracodawcy muszą się obecnie mierzyć, to:

 • Odwoływane lub przekładane przez kandydatów spotkania „face-to-face”.
 • Rezygnacje z uczestnictwa w procesach rekrutacyjnych.
 • Rezygnacje z ofert przedstawianych przez pracodawców.
 • Obawy przed zmianą pracy i pracodawcy w obecnej chwili.
 • Zawieszenie poszukiwań pracy na bliżej nieokreślony czas.
 • Rezygnacja z ofert i z rekrutacji wiążących się z relokacją.

Na szczęście do tej pory żaden z prowadzonych w NobleYou procesów rekrutacyjnych nie został odwołany ani zawieszony, zmieniliśmy natomiast podejście do ich realizacji. Podobnie jak większość rozsądnych pracodawców, którzy mogli sobie na to pozwolić, umożliwiliśmy wszystkim naszym pracownikom pracę zdalną, a co za tym idzie, wszystkie spotkania rekrutacyjne przenieśliśmy do świata on-line.

Jest to rozwiązanie, na które pozytywnie reagują kandydaci, ponieważ pokazuje elastyczność firmy i troskę o zdrowie zarówno kandydatów, jak i rekruterów. Poza tym jest to dla nich także duża oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu kandydat może w ciągu jednego dnia wziąć udział nawet w trzech rozmowach rekrutacyjnych.

Procesy rekrutacyjne w czasie epidemii

W naszych działaniach rekrutacyjnych ze spotkań on-line korzystaliśmy na szczęście już wcześniej, dzięki czemu przejście w tryb działań zdalnych nie stanowiło dla nas żadnego problemu i odbyło się bardzo sprawnie. Teraz jednak wszystkie komunikatory, które umożliwiają prowadzenie takich spotkań, przestały być jedną z opcji do wyboru, a stały się codziennością i koniecznością. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które są bardzo przydatne w prowadzeniu zdalnych procesów rekrutacyjnych. W NobleYou najczęściej korzystamy z następujących aplikacji:

 • Skype
 • Ms Teams
 • Google Hangouts
 • Cisco Webex
 • ClickMeeting
 • W szczególnych przypadkach – Facebook Messenger

Na ten moment obserwuję, że w przypadku działań bezpośrednich kandydaci wciąż wyrażają chęć kontaktu i szybko umawiają się na rozmowy – oczywiście pod warunkiem, że są one prowadzone zdalnie. Pojawiają się jednak pytania dotyczące tego, jak będzie wyglądał proces rekrutacyjny po stronie klienta, czy nie zostanie on wstrzymany lub zawieszony oraz jak dana firma podchodzi do problemu koronawirusa. Kandydaci nie pozostają bezrefleksyjni, ale też nie wpadają w panikę.

Jednocześnie obserwuję spadek skuteczności publikowanych ofert pracy i uważam, że taka sytuacja potrwa jeszcze jakiś czas. Moje doświadczenie wskazuje, że na tę chwilę skuteczniejsze są działania oparte na poszukiwaniach bezpośrednich, jednak dopiero czas pokaże, jak będzie wyglądała finalizacja rozpoczętych w tym trudnym okresie procesów rekrutacyjnych.

Keep calm and carry on

Jedno jest pewne – musimy obserwować sytuację, na bieżąco reagować na zmiany i jak nigdy dotąd dostosowywać się do panujących warunków. W najbliższym czasie czekają nas duże zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu i w związku z tym powinniśmy być przede wszystkim elastyczni, także w kwestii prowadzenia rekrutacji, przenoszenia jej do świata on-line oraz skracania etapów rekrutacji.

Autor wpisu:

Natalia Tomasiewicz

Business Unit Manager, odpowiedzialna za biznesowy rozwój NobleYou, relacje z klientami oraz za nadzór i realizację procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez firmę.

Psycholog pracy i organizacji, a także dyplomowany rekruter. Od ponad 12 lat zajmuje się realizacją projektów rekrutacyjnych, specjalizuje się w budowaniu wywiadów kompetencyjnych, prowadzeniem kandydata przez cały proces rekrutacji, a także tworzeniem zadań i scenariuszy dla sesji Assessment i Development Center. Z klientami buduje długofalowe relacje, ale w centrum swojego zainteresowania stawia zawsze kandydata, bo uważa, że bez niego nie jest w stanie pomóc żadnej firmie. „Po godzinach” prowadzi warsztaty dla studentów dotyczące poruszania się po rynku pracy. Prywatnie spełniona żona i mama, pasjonatka wokalistyki.