W nowym roku częściej niż zwykle planujemy swoją przyszłość, spisując cały katalog tak zwanych postanowień noworocznych. Najczęściej obiecujemy sobie zrzucić zbędne kilogramy, zdrowiej się odżywiać, regularnie ćwiczyć, uczyć się języków obcych, żyć bardziej w zgodzie z ideą work-life-balance czy… znaleźć nowe miejsce pracy.
Zmiana pracy z reguły jest wydarzeniem stresującym. Często słyszymy: „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. To powoduje, że niektórzy z nas mają dużą obawę przed zmianą. Pojawiają się myśli „Może nie jest najlepiej, ale zawsze może być gorzej”. Tymczasem – jeśli zakiełkuje w nas pomysł związany ze zmianą pracy, nie warto odpuszczać. Lepiej odpowiednio się do tego przygotować.
Motywacja do zmiany pracy
Zmiana pracy powinna być zaplanowana i przemyślana – ważne, żeby nie działać pod wpływem chwili. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, powinniśmy znać motywy naszego działania i umieć sobie odpowiedzieć na pytanie, z czego ta chęć zmiany wynika. Czy z tego, że chcemy się rozwijać, zdobywać doświadczenie, więcej zarabiać, czy może ulegamy presji „środowiska” – koledzy / koleżanki rezygnują, więc ja też?
Po drugie, warto się zastanowić, czy te aspekty, które w obecnej pracy nam doskwierają, rzeczywiście są niezależne od nas i nic z nimi nie możemy zrobić. Być może wystarczy rozmowa z przełożonym oraz jasne i konkretne sprecyzowanie swoich oczekiwań?
Jeśli jednak po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw myśl o zmianie pracy nadal ma sens, sprawdź listę poniżej, żeby sprawnie przejść proces rekrutacji i znaleźć nowego pracodawcę.
1. Odpowiednie dokumenty
Pamiętaj o przygotowaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych – zaktualizuj swoje CV w oparciu o najlepsze praktyki (o tym, jak to zrobić dobrze, przeczytasz w jednym z naszych artykułów). Skup się na CV.
2. Personal branding
Postaw na personal branding, czyli profesjonalny wizerunek w sieci. Załóż i uzupełnij swój profil na biznesowych portalach społecznościowych, takich jak LinkedIn, GoldenLine czy popularnym w niektórych krajach portalu XING. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na to, że interesująca oferta sama Cię znajdzie.
3. Weź sprawy w swoje ręce
Prowadząc poszukiwania „na własną rękę”, pytaj znajomych pracujących w firmach, które Cię interesują. Przeglądaj oferty na portalach pracy, sprawdzaj oferty również na stronach internetowych firm, odwiedzając zakładkę: KARIERA.
Jeśli podejmiesz już decyzję o zmianie, zaplanuj ją z wyprzedzeniem. Starannie wybierz firmy, do których zamierzasz aplikować, i obserwuj, kiedy pojawią się intersujące Cię oferty. Jeśli takiej nie znajdziesz, nie poddawaj się. Mile widziane jest aplikowanie do danej firmy nawet wtedy, kiedy na stronie internetowej nie ma ofert odpowiadających Twoim oczekiwaniom. Warto wtedy i tak zgłosić swoją kandydaturę i czekać na kontakt zwrotny. Niektóre firmy nazywają to tzw.: „aplikacją spontaniczną”.
4. Przygotuj odpowiedzi na pytania
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej – odpowiedz sobie na najczęściej pojawiające się pytania zadawane przez rekruterów. Podsumuj swoją karierę zawodową, żeby w ciekawy sposób opowiedzieć o swoich dotychczasowych doświadczeniach, o motywach zmiany pracy, o swoich mocnych stronach, wadach i zaletach. Wskaż też konkretnie przedział oczekiwanych przez Ciebie zarobków. Po przygotowaniu tych zagadnień odpowiedź na żadne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu.
Co możesz zyskać, zmieniając pracę?
To naturalne, że przy zmianie pracy będziesz odczuwać stres, zwłaszcza jeśli do tej pory długo pracowałeś w jednym miejscu. Pamiętaj jednak, że każda zmiana to nauka czegoś nowego. Wyjście poza swoją strefę komfortu to okazja do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności, a także rozwoju pod kątem merytorycznym.
Nie ulega wątpliwości, że zmieniając pracę, nabywasz nowe umiejętności, poszerzasz swoją wiedzę, a także swoje horyzonty – i to zarówno na gruncie zawodowym, jak i osobistym poprzez poznawanie nowych ludzi.
Zmiana pracy coraz częściej wiąże się również z korzyściami finansowymi. Innymi słowy, często łatwiej będzie Ci wynegocjować wyższe zarobki, zmieniając pracę, niż w przypadku prośby o podwyżkę w obecnym miejscu pracy.
I ostatnia kwestia, może dla niektórych prozaiczna, ale równie istotna – zmieniając pracę, otwierasz się na nowe możliwości. Na pewno zyskasz nowe znajomości, a nierzadko – nowych przyjaciół, być może na długie lata.